0216 -000-00-00


Aracınızın kliması; gücünü aracınızın motorundan alan bir kompresörden, klima gazı borularından ve radyatörden oluşan önemli bir aksamdır.

Aracınızdaki klima soğutmuyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Araç klima arızası sebebi, klima kompresöründen ya da klima gazı borusundaki kaçaklardan kaynaklanabilir.

PratikAraba servisimizde klima gazı dolumu ile birlikte aracınızın klima sistemi kontrolüde yapılmaktadır. Arızalı bir klima soğutma işinii yerine getirebilmek için aracınızın motorunun daha fazla çalışması gerekecektir. Bu durum aracınızın yakıt tüketiminin artmasına sebep olacaktır. Aracınızdaki klima sistemi aracın içindeki havayı soğutma işlemlerinin dışında nemlendirmeyi de sağlamaktadır. Araç klima arızası, klima kompresörünün bozulmasından, klima gazı borusundaki çatlaklardan veya klima bağlantı soketlerinden meydana gelebilir. Klima arızaları arasında en çok yaşanan durum klima gazının dolaştığı borularda çatlak olmasıdır. Klima gazı boru çatlakları bir hasar sonucu oluşabileceği gibi, zaman içerisinde de kendiliğinden olabilir. Aracınızın kliması soğutma işlemini yeterince yapamıyorsa muhtemelen klima gazı borusunda çatlaklar oluşmuş ve bu sebeple yaşanan kaçaklar sonrası klima gazı bitmiş olabilir. Araç klima arızası tespiti PratikAraba servisimizdeki cihaz ve ekipmanlarla kolayça bulunur ve kısa sürede aracınızın klima sistemi faal hale getirilir. Klima Kaçak Testi Aracınızın kliması arızalıysa yani klima gazı borularında çatlak varsa kısa süre içerisinde klima gazı bitecek ve yeniden klima gazı dolumu yapmak zorunda kalacaksınız. Böyle bir durumda karşılaşmamanız için klima gazı dolumu öncesinde klima borularının kontrolü oldukça önemlidir. PratikAraba servisimizde klima gazı dolumu öncesinde klima kaçak testi yaptırarak klima sisteminin sağlamlığı hakkında bilgi sahibi olursunuz. Klima kaçak testi ile, klima gaz kaçağı olup olmadığı tespit edilir. Klima gaz kaçak sorunu var ise bu durum düzeltildikten sonra aracınıza klima gaz dolumu yapılmalıdır. Klima Bakteri Temizliği Klima bakteri temizliği ile aracınızın klimasından yayılan kötü kokuların önüne geçersiniz. Aracınızın klimasından gelen kötü kokuların en önemli kaynağı klimadaki bakteri oluşumudur. Klima bakteri oluşumu sağlığınız için zararlıdır. Araacınızın kliması bakteri oluşumuyla birlikte verimli çalışmayacak, aracınızın içinde sağlıklı bir hava sirkülasyonu sağlanamayacak ve özellikle de bakterilerin neden olduğu küf kokusunu solumanız sağlığınıza zarar verecektir. Araç klimasını yoğun olarak kullandığınız dönemlerde, klimanızdan kötü kokular geliyor, klimayı çalıştırdığınız hâlde hava akışı sağlanmıyor, klima yeterince soğutmuyor ise vakit kaybetmeden PratikAraba servisimize uğramanızı tavsiye ederiz.
Aracınızdaki klima sistemi aracın içindeki havayı soğutma işlemlerinin dışında nemlendirmeyi de sağlamaktadır. Araç klima arızası, klima kompresörünün bozulmasından, klima gazı borusundaki çatlaklardan veya klima bağlantı soketlerinden meydana gelebilir.

Klima arızaları arasında en çok yaşanan durum klima gazının dolaştığı borularda çatlak olmasıdır. Klima gazı boru çatlakları bir hasar sonucu oluşabileceği gibi, zaman içerisinde de kendiliğinden olabilir. Aracınızın kliması soğutma işlemini yeterince yapamıyorsa muhtemelen klima gazı borusunda çatlaklar oluşmuş ve bu sebeple yaşanan kaçaklar sonrası klima gazı bitmiş olabilir.

Araç klima arızası tespiti PratikAraba servisimizdeki cihaz ve ekipmanlarla kolayça bulunur ve kısa sürede aracınızın klima sistemi faal hale getirilir.


Klima Kaçak Testi


Aracınızın kliması arızalıysa yani klima gazı borularında çatlak varsa kısa süre içerisinde klima gazı bitecek ve yeniden klima gazı dolumu yapmak zorunda kalacaksınız. Böyle bir durumda karşılaşmamanız için klima gazı dolumu öncesinde klima borularının kontrolü oldukça önemlidir.

PratikAraba servisimizde klima gazı dolumu öncesinde klima kaçak testi yaptırarak klima sisteminin sağlamlığı hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Klima kaçak testi ile, klima gaz kaçağı olup olmadığı tespit edilir. Klima gaz kaçak sorunu var ise bu durum düzeltildikten sonra aracınıza klima gaz dolumu yapılmalıdır.


Klima Bakteri Temizliği


Klima bakteri temizliği ile aracınızın klimasından yayılan kötü kokuların önüne geçersiniz. Aracınızın klimasından gelen kötü kokuların en önemli kaynağı klimadaki bakteri oluşumudur. Klima bakteri oluşumu sağlığınız için zararlıdır.

Araacınızın kliması bakteri oluşumuyla birlikte verimli çalışmayacak, aracınızın içinde sağlıklı bir hava sirkülasyonu sağlanamayacak ve özellikle de bakterilerin neden olduğu küf kokusunu solumanız sağlığınıza zarar verecektir.

Araç klimasını yoğun olarak kullandığınız dönemlerde, klimanızdan kötü kokular geliyor, klimayı çalıştırdığınız hâlde hava akışı sağlanmıyor, klima yeterince soğutmuyor ise vakit kaybetmeden PratikAraba servisimize uğramanızı tavsiye ederiz.


Klima sistemi arızaları aracınızda görülmesi muhtemel arızalardandır. Marka - model fark etmeksizin her araçta görülmekte olan bu arızaların başında klima kompresörü arızası gelmektedir.

Klima kompresöründe bir arıza durumunda oluşan belirtilerden yukarıda bahsetmiştik.

Klima kompresör tamiri esnasında şu adımlar izlenmelidir:

- Öncelikle arızanın tam olarak nerede olduğu tespit edilmeli ve problemin kaynağı belirlenip kompresörün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.
- Ardından klimanın elektrik kaynağı / tüm güç kaynakları kapatılarak klima sistemi açılmaya başlanmalıdır.
- Klima sistemi kasasının açılmasının ardından sıvı temizlenip gaz kaçağı oluşmaması adına gaz toplama işlemi yapılmalıdır.
- Kompresöre bağlı olan soğutucu gaz hatları kesilip kompresör ve kompresör hortumu çıkarılmalıdır.
- Son olarak yeni kompresör yerine takılmalı ve işlem sökülen parçaların tekrar monte edilmesi ile tamamlanmalıdır.

Bu işlem esnasında atlanmaması gereken en önemli detay ise klima kompresörü tamir ya da değişim işlemi kadar bu işlem esnasında kullanılan ürünün aracınızın motoruna uyumlu ve orijinal olmasıdır.

Orijinal olmayan parçalar aracınıza zarar verebilmekte ve aracın çalışmasını güçleştirmektedir.

Bu sebeple değişimi yapılan parçaların orijinal olmasına ve değişimin ardından aracınızın test edilmesine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.


çel oto servisimizde;

• Klima Ünitesi Kontrol

• Klima kaçak testi

• Klima Gazı Miktar Kontrol

• Klima Soğutma Derecesi Kontrol

• Klima Bakteri Temizliği

• Polen Filtresi Kontrol / Değişimi hizmetleri verilmektedir.